Retro: Leftfield – Leftism

R-3301-1161799237.jpeg

Elektronik müziğin kilometre taşı albümlerinden Leftism 1995 yılında yayımlandığında epey gürültü koparmıştı. Paul Daley ve Neil Barnes ikilisi hemen hemen her türü enteresan bir şekilde kombinleyerek yarattıkları bu çalışma belki de günümüzdeki elektronik müziğin popülerleşmesinde ön ayak olan yapıtlardan.

Albüm dub, reggae, house füzyonu Release The Pressure ile başladığından itibaren müzikal bir yolculuğa çıkarken tribal seviyesini de epey yüksek seviyede tutuyor. Yine dub, reggae ve electronica bileşimli Afro-Left, trip hop harikası Original, iki farklı karakterde Songs Of Life, dub etkili progressive house ve techno kırması Black Flute ve Space Shanty, yine reggae, electronica, breakbeat etkileşimli Inspection (Check One), Jungle ritimli techno harikası Storm 3000, John Lydon (Johnny Rotten) konuk vokalli dönemin efsane hiti Open Up ve 21st Century Poem ile sakin bir kapanış.

Hemen hemen her kesimden dinleyicinin mutlaka kulak kabartması, arşivinde bulundurması gereken bu muhteşem albüm size müthiş bir müzikal deneyim edindirecek. Ayrıca geçtiğimiz günlerde de Leftism 22 adıyla parçaların remaster halleri ve yeni dönem prodüktörlerin remixleriyle yeniden yayımlandı.

Leftism (Original Version)

Leftism 22

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s